Se afișează postările cu eticheta Ciorbe. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ciorbe. Afișați toate postările

joi, 11 august 2016

CIORBĂ DE VARZĂ DULCE


Ingrediente:
- o jumătate de varză (cam 500g);
- o ceapă;
- doi morcovi;
- un ardei;
- puțin ulei de măsline;
- 200 ml bulion sau pastă de tomate sau roșii proaspete;
- o legătură de mărar;
- sare, piper.
Cum procedez?
1. Toc mărunt ceapa, morcovii și ardeiul.
2. Tai varza fideluțe cât mai subțiri.
 2. Călesc legumele tocate în puțin ulei de măsline până se înmoaie. Dacă e cazul adaug puțină apă.
 3. Când legumele s-au înmuiat puțin, pun apă caldă sau fierbinte, dacă se poate, și las puțin pe foc să înceapă să clocotească. În acest moment adaug varza tăiată fideluțe. Cantitatea de varză pe care o pun în ciorbă depinde de cât de deasă doresc să o fac.
4. Adaug sare și piper și o las să fiarbă 20-30 de minute, cu capacul puțin dat deoparte, să permită aburilor să iasă afară.
5. Când varza e fiartă (iau puțin cu o lingură și gust; dacă frunzele nu se mai simt crocante, înseamnă că e fiartă), adaug bulionul sau pasta de tomate dizolvată cu puțină apă. Las să mai fiarbă 5-10 minute.
6. Opresc focul, potrivesc ciorba de sare și adaug mărarul tocat mărunt.

duminică, 17 iulie 2016

Ciorbă de salată verde

Am avut nevoie de:
  • 2 căpățâni de salată verde;
  • o ceapă;
  • 3-4 căței de usturoi;
  • o bucată de slănină;
  • un gălbenuș de ou;
  • smântână mai grasă, cu 25 - 30 % grăsime;
  • sare.
Cum am procedat?
1. Am spălat salata în mai multe ape, apoi am tăiat-o fâșii cu grosimea de aproximativ 2 cm.
2. Slăninuța tăiată cuburi am topit-o în oala în care fac ciorba. Surplusul de grăsime le-am luat deoparte cu o lingura. Am lăsat doar atât cât aveam nevoie să călesc o ceapă. 
3. În untura rămasă împreună cu jumările puțin prăjite am călit ceapa tocată. 
4. Am pus peste slăninuță și ceapă vreo 4-5 l cu apă.

5. Când apa a clocotit, am adăugat o linguriță de sare și salata tăiată fâșii.

 6. Am lăsat salata să fiarbă câteva minute, nu am vrut să se înmoaie foarte tare.

7. Am stins focul.

10. După vreo 10-15 minute, când ciorba s-a astâmpărat puțin, am amestecat într-un bol un gălbenuș cu 150 - 200 g de smântână mai grasă (25%) și 150 g de iaurt. Dacă doriți puteți pune 2-3 linguri de zeamă de lămâie sau oțet tot aici în smântână.

11. Am luat cu polonicul câte puțin din ciorbă și am adăugat la compoziția cu smântână, amestecând ușor cu un tel. Am continuat să adaug zeamă la compoziție până am adus-o la temperatura ciorbei din oală. Apoi am turnat încet-încet compoziția în oală amestecând ușor. Se potrivește la gust adăugând, dacă e nevoie, sare sau oțet. Cui îi place poate să pună deasupra și mărar proaspăt tocat. Noi preferăm fără.  



sâmbătă, 9 iulie 2016

CUM PREPAR EU RÂNTAȘUL PENTRU CIORBE?

Acesta se pregătește dintr-o lingură de făină (sau două, depinde de cantitatea de ciorbă) care se rumenește puțin fără ulei, amestecând continuu pentru că se arde foarte repede. 
Înainte să se rumenească
După ce s-a rumenit puțin
Se ia deoparte, se adaugă doar atâta ulei cât să încorporeze făina, apoi o linguriță de boia dulce de ardei și se adaugă bulion sau pastă de tomate cât dorim să facem ciorba de acrișoară (eu am pus o ceșcuță).


Ajunge la consistența aceasta:

 Dacă e necesar să îl mai diluăm, adăugăm apă (dacă e post) sau lapte (dacă o facem de dulce). Eu am pus o ceșcuță de apă, folosind aceeași ceșcuță cu care am pus și bulionul. 

Acest "rântaș" îl punem în ciorbă și îi dăm un clocot. 

CIORBĂ DE FASOLE VERDE


Ingrediente:
- 1 kg fasole păstăi (verde sau galbenă, lată sau rotundă);
- 3-4 morcovii;
- 1-2 rădăcini de pătrunjel;
- 1-2 rădăcini de păstârnac;
rădăcină de țelină;
- o ceapă;
- un ardei roșu;
- o roșie (dacă e vară);
- o lingură și jumătate de făină albă;
- 2 linguri ulei de măsline;
- o linguriță boia de ardei dulce;
- 50-100 g bulion;
sare;
- frunze de pătrunjel.

Cum am procedat:
🍴 Am curățat fasolea de capete, am rupt-o în bucăți de 2-3 cm lungime și am spălat-o.
🍴 Am curățat, spălat și tăiat zarzavatul bastonașe. Ceapa am lăsat-o întreagă, ardeiul l-am tăiat cubulețe.



🍴 Am pus toate legumele în apa care fierbea.
🍴 Am adăugat o roșie decojită (sau nu), sare și le-am lăsat să fiarbă. Ca să decojesc roșiile procedez astfel: crestez puțin coaja roșiilor spălate, apoi le opăresc, nu mai mult de o jumătate de minut, în apă care fierbe la foc mic.

🍴 Când zarzavaturile și-au pierdut din rigiditate, am adăugat păstăile de fasole. Am lăsat să fiarbă vreo 30 minute, până când fasolea a fost fiartă.


🍴 La final, se adaugă bulion după gust sau se pregătește un "rântaș" (așa se numește în zona noastră) pe care eu îl pregătesc astfel încât să evit prăjirea făinii în ulei. Găsiți modul de preparare a rântașului aici .

🍴 După ce am stins focul, am adăugat frunze de pătrunjel și de țelină, dacă vă place aroma. Nouă ne place să punem pătrunjelul direct în farfurie, în momentul servirii.

🍴 La masă, servesc cu ardei verde sau iute.


CIORBĂ RĂDĂUȚEANĂ

Pentru o cantitate nu prea mare de ciorbă, eu am folosit:
  • un piept de pui;
  • 1  păstârnac mediu;
  • 3 morcovi mari (sau 4 mai mici);
  • țelină (cam cât o piersică medie);
  • 2-3 ardei grași medii (dacă se poate, să fie din soiul mai dulceag);
  • un ou;
  • o ceapă de mărime medie;
  • 200 ml smântână (eu prefer smântâna vărsată, adică aceea pe care ți-o pune vânzătoarea pe loc într-o caserolă; mi s-a părut că aceea nu se „taie” când dreg ciorba);
  • 3-4 căței de usturoi;
  • o mână de pătrunjel, care se toacă grosier;
  • sare, piper boabe;
  • ardei iute (pentru servit).


Preparare:
  • Pun la fiert 5 l de apă. Când fierbe apa, adaug sare și pun pieptul de pui. După câteva clocote, iau spuma care s-a format la suprafața apei.
  • Adaug ceapa curățată (dar întreagă) și legumele tăiate cubulețe (morcovul, păstârnacul, țelina, ardeiul roșu).

  • Când legumele s-au înmuiat cât de cât, adaug boabele de piper. 
  • Scot carnea și o tai cubulețe. Nu e nicio problemă dacă se mai împrăștie. O pun apoi înapoi în apă să mai dea un clocot, apoi sting focul.




  • Adaug usturoiul pisat sau zdrobit (eu îl zdrobesc cu presa de usturoi). Pun mult usturoi pentru că ne place gustul lui în ciorbă.
  • Ouăle se bat (bine - bine) cu smântână. Las ciorba să stea 10-15 minute (chiar mai mult, dacă oala are fund dublu și se răcește mai greu), apoi iau cu polonicul câte puțin din ciorbă și adaug la compoziția cu smântână, amestec ușor cu un tel. Continuu să adaug zeamă la compoziție până o aduc la temperatura ciorbei din oală (de aceea vasul în care pregătesc compoziția trebuie să fie suficient de mare). Apoi torn încet-încet compoziția în oala cu ciorbă mestecând ușor.
  • Se adaugă oțetul (dacă doriți) și pătrunjelul. Se servește cât mai caldă, alături de ardei iuți.